Sled Island's Full Line-up Announced

Sled Island's Full Line-up Announced
Calgary's festival of all festivals, Sled Island, has finally announced its full schedule. The non-profit event, which runs from June 24 to 28, takes place in a variety of locations around Calgary, with the Shaw Millennium Park (13th Street SW and Ninth Avenue SW) serving as the central outdoor venue with a main and side stage. Including dozens of smaller Canadian acts, this year’s festival boasts artists such as Wire, Of Montreal, No Age, Jonathan Richman, RZA, Grizzly Bear, Deerhunter and Mogwai.

Here is the Sled Island 2008 schedule:

TUESDAY JUNE 24

Circa Gallery
Kick of with poster show and performances throughout the night by Kris Ellestad, Indiensoci, Honeybear and Knots

WEDNESDAY JUNE 25

Plaza Theater
9 p.m. FILM Heavy Metal in Baghdad
10:45 p.m. FILM Wild Combination, a Portrait of Arthur Russell

Glenbow
Art Gala (Don Coyote Kick Off)

Ship & Anchor
Bison (12:30 a.m.)
PJC + chains (11:30 p.m.)
Lint (10:30 p.m.)
Snake Mountain (9:30 p.m.)

Central United
Grizzly Bear (8:45 p.m.)
Woodpigeon (7:45 p.m.)
Kris Ellestad (7 p.m.)

Amsterdam Rhino
Fake Shark Real Zombie! (12 a.m.)
snic (11:00 p.m.)
Japandroids (10:00 p.m.)
Sub Linguals (9:00 p.m.)

Broken City
No Age (11:30 p.m.)
DD/MM/YYYY (10:30 p.m.)
Shagbots (9:30 p.m.)

Broken City
IMVF (5 p.m.)

Marquee
Tren Bros (10 p.m.)
Shylur Janzen (9 p.m.)
Clinton St.John (8 p.m.)

Pumphouse – Main
Comedy UCB.com presents (7 p.m., 9 p.m.)
Pumphouse – Small
Comedy show Pat Kelly and Peter Oldring (7 p.m., 9 p.m.)

Underground
Christian Hansen and the Autistics (12 a.m.)
Blitzen Trapper (11 p.m.)
Library Voices (10 p.m.)
Tetraktys (9 p.m.)

Palimino
Hunter Gatherer (12 a.m.)
Endangered Ape (11 p.m.)
Sweater Contest (10 p.m.)
Seven Story Redhead (9 p.m.)

Warehouse
Dan Deacon (11:30 p.m.)
Rich Aucoin (10:30 p.m.)
Morgan Greenwood (9:30 p.m.)

THURSDAY JUNE 26

Plaza Theater
Comedy Show UCB.com presents (9 p.m./11 p.m.)

Broken City
Still Flyin' early patio show (4 p.m.)

Broken City
Blitzen Trapper (1 a.m.)
Still Flyin' (11:45 p.m.)
Basketball (10:45 p.m.)
Women (10:00 p.m.)

Marquee
Extra Golden (11 p.m.)
DoJo Workhorse (10 p.m.)
Lonely Hunters (9 p.m.)
City Streets (8 p.m.)

HiFi
Crookers (12 a.m.)
Curtis Santiago (11 p.m.)
Small Town DJs (9 p.m.)

Amsterdam Rhino
Elizabeth (12 a.m.)
The Fun Funs (11 p.m.)
The Cops (10 p.m.)
Cryptomaniacs (9 p.m.)
The Pine Tarts (8 p.m.)

Legion – Up
Carolyn Mark (12:30 a.m.)
Matt Masters (11:30 p.m)
Uncas (10:30 p.m.)
Scott Macleod (9:30 p.m.)

Legion – Down
TBA (1 a.m.)
Elliot Brood (12 a.m.)
Langhorne Slim (11 p.m.) Luther Wright (10 p.m.)
Sunparlour Players (9 p.m.)

Pump House 1
Yo La Tengo (Free Wheelin' acoustic retrospective + Q&A) (doors 6:30pm)

Pump House 2
The Stolen Organ Family Band (9:30 p.m.)
These Hands (8:30 p.m.)
Ghost Bees (7:30 p.m.)

Science Center
Chad VanGaalen (10 p.m.)
Young and Sexy (9 p.m.)
Octoberman (8 p.m.)
Portico (7 p.m.)

Martha Cohen
Jonathan Richman (10 p.m.)
TBA (9:00 p.m.)

Sloth
Random Task Collective (8 p.m.)
Teenage Popes (7:30 p.m.)
Honey Bear (7:00 p.m.)
Christmas (6:30 p.m.)
The Unbundling (6:00 p.m.)
My Robot Unicorn (5:30 p.m.)
Capital RRR's (5:00 p.m.)

Palomino
Rio Bent (1 a.m.)
Life Like Cobra (12 a.m.)
Mark Birtles Project (11 p.m.)
Stone Hocker (10 p.m.)

Underground
Details (12 a.m.)
Paperbacks (11 p.m.)
Wizards (10 p.m.)
Hawaiian Bibles (9 p.m.)
Painted Birds (8 p.m.)

Central United
Okkervil River (9:00 p.m.)
Mother Mother (8:00 p.m.)
Raccoon (7:15 p.m.)
Consonant C (6:30 p.m.)

Palomino
SIDS (4:30 p.m.)
Braden Funchner (3:55 p.m.)
Blind Tiger, Tiger (3:20 p.m.)
Indiensoci (2:45 p.m.)
Womb Baby (2:10 p.m.)
Kisses of Fire (1:35 p.m.)
Nathan Godfrey (1 p.m.)

FRIDAY JUNE 27

Glenbow
Festival Gala TBA

Broken City
BBQ (12 a.m.)
Brenda Vaqueros (11 p.m.)
Von Zippers (10 p.m.)
Suicide Wrists (9 p.m.)

Legion – Up
The Neckers (12:30 a.m.)
Spiral Stairs (11:30 p.m.)
Fast Romantics (10:45 p.m.)
Rich Aucoin (10:00 p.m.)
Wax Mannequin (9:15 p.m.)

Legion – Down
TBA (1 a.m.)
Secret Machines (12 a.m.)
Enablers (11 p.m.)
The Dirty Dirty North (10 p.m.)
Still Flyin' (9 p.m.)

Pumphouse
Kara Keith (8:45 p.m.)
Headlights (7:45 p.m.)
Whitsundays (7:00 p.m.)
Apostle of Hustle (6:15 p.m.)
The Coast (5: 30 p.m.)

Pump House
Popular Front (11 p.m.)
Darren Frank (10 p.m.)
Knots (9 p.m.)
Axis of Conversation (8 p.m.)

Martha Cohen
Deerhunter (10:30 p.m.)
Azeda Booth (9:30 p.m.)
BBQ (8:45 p.m.)
Neighbourhood Council (8 p.m.)

Underground
Key to The City (1 a.m.)
The Clips (12 a.m.)
Gutterawl (11 p.m.)
The Blood Lines (10 p.m.)
Andy McGoffin (9 p.m.)
Grand Theater
RZA as Bobby Digital featuring Stone Mecca (10:30 p.m.)
Stone Mecca (9:45 p.m.)
Blist (9 p.m.)

Verns
Fucked Up (1 a.m.)
Ole (12 a.m.)
Madcowboys (11 p.m.)
Cripple Creek Fairies (10 p.m.)
Sweet Cop Sour Cop (9 p.m.)

Palomino
Beans DJ set (12:30 a.m.)
Dragon Fli Empire (11:45 p.m.)
Ricca and DJ Jetleg (11:00 p.m.)
Mantrakid (10:30 p.m.)
Jesse Dangerously (10:00 p.m.)

Ideal Gallery
Sarah Malik, Ian Ward group exhibition opening party with Pizza Beats (7 p.m.-1 a.m.)

FRIDAY JUNE 27 MAIN STAGE

9:45 p.m. - 10:45 p.m. Broken Social Scene
8:15 p.m. - 9:15 p.m. Tegan and Sara
7:00 p.m. - 7:50 p.m. Yo La Tengo
5:40 p.m. - 6:35 p.m. Portastatic
4:20 p.m. - 5:15 p.m. Broken West
3:00 p.m. - 3:50 p.m. Beans

FRIDAY JUNE 27 SIDE STAGE

9:15 p.m. - 9:45 p.m. Chixdiggit
7:50 p.m. - 8:15 p.m. Elliot Brood
6:35 p.m. - 7:00 p.m. Ramblin' Ambassadors
5:15 p.m. - 5:40 p.m. Wet Secrets
3:50 p.m. - 4:20 p.m. Summerlad

SATURDAY JUNE 28

Broken City
Beja Flor (1 a.m.)
Bend Sinister (12 a.m.)
The Hermit (11 p.m.)
Aaron Booth (10 p.m.)
DJ Beja Matt (9 p.m.)

HiFi
Qui (11 p.m.)
The Enablers (10 p.m.)
The Warbrides (9 p.m.)

Ship & Anchor
Spiral Stairs (3:30 p.m.)
Bil Heatherington and the Asian Tigers (2:45 p.m.)
Hot Awesome (2 p.m.)

Marquee
Rock Plaza Central (12:30 a.m.)
Katie Stelmanis, (11:30 p.m.)
Jon McKiel (10:30 p.m.)
Francis Cheer (9:30 p.m.)
Forest Tate Fraser (8:30 p.m.)

Legion – Up
Fucked up (1:00 a.m.)
SIDS (12 a.m.)
Boats (11 p.m)
Absent Sound (10 p.m.)
Vicious Crystals (9 p.m.)
Daniel Barrow (6 p.m.)

Legion – Down
TBA (1:30 a.m.)
Dodos (12:30 p.m.)
The Cops (11:30 p.m.)
Heat Ray (10:30 p.m.)
The Ostrich (9:30 p.m.)

Underground
The Wet Secrets (12 a.m.)
BBQ (11 p.m.)
The Faunts (10 p.m.)
7 And 7 Is (9 p.m)

Pumphouse
Comedy UCB.com Presents (7 p.m.)

Palomino
Still Flyin' (12:00 a.m.)
Mohawk Lodge (11 p.m.)
Junior Pantherz (10 p.m.)
Mt.Royal (9 p.m.)
Language Arts (8 p.m.)

SATURDAY JUNE 28 MAIN STAGE

9:20 p.m. - 10:45 p.m. Mogwai
7:40 p.m. - 9:00 p.m. Wire
6:10 p.m. - 7:10 p.m. Of Montreal
4:40 p.m. - 5:40 p.m. Jonathan Richman
3:15 p.m. - 4:15 p.m. Gutter Twins
1:45 p.m. - 2:55 p.m. Drive-By Truckers
12:50 p.m. - 1:35 p.m. Secret Machines
11:50 a.m. - 12:35 a.m. Jose Gonzalez

SATURDAY JUNE 28 SIDE STAGE

9:00 p.m. - 9:20 p.m. Dodos
7:10 p.m. - 7:40 p.m. The Fellas
5:40 p.m. - 6:10 p.m. Scout Nibblett
4:15 p.m. - 4:40 p.m. Jane Vain & the Dark Matter
2:55 p.m. - 3:15 p.m. Hot Little Rocket
1:35 p.m. - 1:45 p.m. Still Flyin'
12:35 p.m. - 12:50 p.m. Women

SUNDAY JUNE 29

Plaza Theater
12 p.m. FILM The Pied Piper of Hutzovina
1:30 p.m. FILM The Devil and Daniel Johnston

Palomino
Free BBQ Wrap Up
TBA (4 p.m.)
Curtis Santiago (3 p.m.)
Martyr Index (2 p.m.)
Fucked Up (1 p.m.)